اسپلیتر Splitter

1386929398_dsl_filter

کلمه Split به معنی دونیم کردن هست که معمولا هم تقسیم به اعداد زوج رو با split بیان میکنن. Splitter هم همونطور که از اسمش معلومه وظیفه تقسیم کردن یا جدا کردن رو داره. اما جدا کردن چی؟
دونیم کردن کردن سیگنال خط تلفن اصلی به یک سیگنال تلفن و یک سیگنال ADSL. اسپلیتر یک دستگاه کوچک معمولا سفید رنگیه که کلا ۳ تا پورت داره. ۱ پورت ورودی و دو تا پورت خروجی.
هدف اسپلیتر این بوده که مردم بدون دغدغه به اینترنت وصل شن و البته بدون دغدغه با تلفن صحبت کنن. همونطور که می دونید، سرویس ADSL روی همون خط تلفنی که باهاش مکالمه تلفنی دارید سوار میشه و برای ADSL یه خط مجزا در نظر نمی گیرن، از اونجایی که سیگنال ADSL ( دیجیتال ) و سیگنال تلفن ( آنالوگ ) هیچ ربطی به هم ندارن تو کار همدیگه دخالت می کنن و به اصطلاح کانفیلیکت یا تداخل بوجود میاد. یه دفعه وسط کار با اینترنت اگه تلفن زنگ بخوره، اینترنت قطع میشه و یا موقعی که به اینترنت وصل هستین، حین مکالمه صدای نویز میشنوید.
به همین دلیل اسپلیتر در مواقعی استفاده میشه که اولا این اتفاقات واستون بیفته، ثانیا خط تلفن و سرویس ADSL تون هر دو روی یک خط باشه.
در مواقعی که شما یک خط تلفن رو مخصوص سرویس ADSL می گیرید و قصد مکالمه تلفنی ندارید، مشکلی پیش نمیاد. اسپلیتر جز وسایل الکترونیکی Passive یا غیر فعال به شمار میره، یعنی برای کار احتیاج به برق نداره.

مطالب مشابه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بپرسید